Sławomir Nowak

Wyniesione z gdańskiego, solidarnościowego domu wartości już jako nastolatka pchały mnie do działalności politycznej...

Młodość

Urodziłem się 11 grudnia 1974 r. w Gdańsku. Wychowałem się na gdańskim Przymorzu. Ukończyłem stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Gdańskim oraz zarządzanie w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni (dzisiaj Akademia Morska w Gdyni). Jeszcze na studiach rozpocząłem pracę we własnej firmie reklamowej. Potem zostałem prezesem zarządu agencji reklamowej.

Biznes czy polityka?

W latach 1998 - 2000 byłem doradcą w Gabinecie Politycznym Ministra Obrony Narodowej Janusza Onyszkiewicza.

W 2002 roku związałem się z Radiem Gdańsk S.A., gdzie pełniłem funkcję wiceprezesa ds. techniki i reklamy.

W 2004 roku upomniała się o mnie polityka. Poproszony przez liderów PO porzuciłem biznes (z żalem) i wróciłem do polityki - objąłem mandat poselski po deputowanym do Parlamentu Europejskiego - Januszu Lewandowskim. Wejście do Sejmu choć niespodziewane, było konsekwencją mojego wieloletniego zaangażowania w sprawy publiczne i zobowiązania wobec wyborców z 2001 roku. Od początku pracy w parlamencie zasiadałem w Komisji Obrony Narodowej co wiąże się z moimi zainteresowaniami związanymi z zagadnieniami bezpieczeństwa międzynarodowego.

Rozwój w polityce

Dzięki zaufaniu 9061 wyborców zostałem posłem na Sejm V kadencji. W wyborach w 2007 roku otrzymałem 65 993 a w roku 2011 65 629 głosy i po raz kolejny dzięki Państwa zaufaniu pozwoliło mi tozostać posłem VII kadencji. To dla mnie wielkie zobowiązanie. Dziękuję!

Wyniesione z gdańskiego, solidarnościowego domu wartości już jako nastolatka pchały mnie do działalności politycznej - pomocy przy wyborach, najpierw Lechowi Wałęsie, później Kongresowi Liberalno Demokratycznemu (KLD). Jako osiemnastolatek zapisałem się do KLD, a po połączeniu z UD stałem się członkiem UW. Dwie kadencje byłem szefem krajowej młodzieżówki tej partii.

Przez lata aktywności publicznej szedłem obok Donalda Tuska. Dlatego w 2001 roku nie miałem rozterek wyprowadzając Stowarzyszenie “Młodzi Demokraci" z Unii Wolności, by włączyć się w stworzenie nowej partii, nowoczesnej, otwartej na ludzi młodych - Platformy Obywatelskiej.

16 listopada 2007 r. zostałem powołanyna stanowisko Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i powierzył kierowanie swoim gabinetem politycznym.

Na przełomie listopada i października 2009 roku powróciłem do pracy w parlamencie. Od listopada 2009 do sierpnia 2010 pełniłem funkcję wiceprzewodniczącego największego Klubu Parlamentarnego w Sejmie - Klubu PO. Od maja 2010 roku, dzięki zaufaniu działaczy Platformy z Pomorza, zostałem Przewodniczącym Regionu Pomorskiego Platformy Obywatelskiej.

W 2010 roku prowadziłem, zakończoną zwycięstwem, kampanię prezydencką Bronisława Komorowskiego. Po wygranych wyborach objąłem funkcję Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, odpowiedzialnego za kontakty z rządem i parlamentem.

Obecnie

18 listopada 2011 roku zostałem powołany przez Premiera Donalda Tuska na stanowisko Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. To bez wątpienia największe wyzwanie przed jakim stanąłem w swojej dotychczasowej działalności publicznej.

Związane z tym zadaniem obowiązki staram się jak najlepiej łączyć z życiem prywatnym - co jest bardzo trudne.

Podziel się...